BIMplatform

Rozstrzygnięcie konkursu „BIM Expert”

Z przyjemnością informujemy o wynikach konkursu „BIM Expert” 2018/2019, który został zorganizowany przez BIMplatform we współpracy z firmą TMSys Sp. z o.o. oraz Allplan GmbH.
Udział w konkursie wzięli studenci z kilku warszawskich uczelni wyższych. Ich zadaniem było przygotowanie kompletnego projektu o konstrukcji żelbetowej monolitycznej w oprogramowaniu Allplan, a następnie zwizualizowanie go w programie Lumion.

Gratulujemy zwycięzcom:
– 1 miejsce – Dawid Kowieski
– 2 miejsce – Alicja Osiak
– 3 miejsce – Monika Janowska

Przy ocenie projektów konkursowych, komisja brała pod uwagę oryginalność koncepcji, część architektoniczną, konstrukcyjną, wizualizację oraz umiejętność prezentowania własnej pracy. Zgłoszone projekty charakteryzowały się wysoką jakością, natomiast zwycięski projekt Pana Dawida Kowieskiego, siedziby jednostki straży pożarnej, został doceniony również ze względu na oryginalną koncepcję.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i współorganizatorom konkursu!

Poniżej załączamy krótki wywiad z Panem Dawidem, przeprowadzony przez przedstawicieli firmy TMSys Sp. z o.o.

Allplan Polska: Na wstępie serdecznie gratulujemy zwycięstwa w konkursie Allplan. Proszę powiedzieć, skąd wzięło się u Pana zainteresowanie projektowaniem konstrukcji budowlanych?

Dawid Kowieski: Bardzo dziękuję. Od zawsze interesowały mnie budynki i ich powstawanie. Zacząłem studia na wydziale budownictwa by tą wiedzę zgłębić. W trakcie studiów okazało się to jeszcze bardziej interesujące niż początkowo myślałem.

Dlaczego zdecydował się Pan na udział w konkursie?

O konkursie usłyszałem na zajęciach BIM u Pana magistra Kostiantyna Protchenko. Podejście Pana magistra Protchenko do przekazywania wiedzy oraz sposób prowadzenia zajęć zaciekawiły mnie na tyle, by myśleć o wzięciu udziału w konkursie. Z kolei szeroki wachlarz możliwości programu Allplan prezentowany na zajęciach, tylko utwierdził mnie w tej decyzji. Lubię wyzwania, więc potraktowałem konkurs jako sprawdzenie siebie, a przy okazji wykonując projekt dobrze się bawiłem.

Jak zrodził się pomysł na wykonanie projektu siedziby straży pożarnej i ile czasu zajęło jego wykonanie?

Pracuję w straży pożarnej, więc pierwsze co przyszło mi na myśl to zaprojektowanie takiego obiektu. Założyłem, że budynek nie tylko musi być funkcjonalny, ale i ma również pełnić rolę reprezentacyjną. Zrobienie całości projektu zajęło mi w przybliżeniu 30 godzin, myślę że nie jest to dużo, biorąc pod uwagę brak doświadczenia.

Jakie ma Pan odczucia odnośnie projektowania w programie Allplan?

Allplan pozwolił mi od początku na intuicyjną pracę i wykorzystanie wielu funkcji, pomimo iż znałem tylko podstawy jego działania. Miałem styczność z innym oprogramowaniem BIM, ale tam było mi trudniej się odnaleźć. W Allplan spodobała mi łatwość modelowania brył i tworzenia nawet bardzo skomplikowanego zbrojenia oraz funkcje ułatwiających pracę, takie jak PythonParts i SmartParts.

Dziękujemy za wywiad i życzymy wielu udanych projektów w przyszłości.